Виртуален музей
Разузнавателни средства, използвани от българското разузнаване в близкото минало...
Корените на българското разузнаване се откриват още в древността и са свързани с двата народа, формирали българската държава – славяни и прабългари. Специфичните умения, които са прилагали в своите действия за завземане на нови територии и за утвърждаване позициите си на картата на Европа, са описани в древните хроники.
Византийският хронист Теофан Изповедник дава първото документирано сведение за разузнавателна операция в историята на България от 775 г., което се свързва с хан Телериг (768 - 777 г.). Българският владетел се досещал, че в дворците на Плиска византийският император имал доверени хора, които го осведомявали за бъдещите му действия, и с хитрост противодействал на това. За да ограничи византийското влияние в столицата на страната ни, хан Телериг праща писмо до императора Константин V (741 - 775 г.), в което пише: „Възнамерявам да избягам и да дойда при теб. Но изпрати ми обещание, че няма да пострадам и ми съобщи кои приятели имаш тук, за да им се доверя и да ми помогнат“. Византийският император лекомислено се доверил и изпратил имената на шпионите си, а българският владетел от своя страна ги изтребил всички.
Следващият исторически документиран епизод за разузнавателна дейност е свързан с действията на търновските братя Асен и Петър, които след полагането на началото на Втората българска държава окончателно успяват да затвърдят независимите ѝ позиции. Успешно е осъществена проста, но ефективна операция по дезинформация. През 1190 г. византийската армия, начело с император Исак II (1185 - 1195 г.), обсажда българската столица Търново, но мним дезертьор от българската войска „осведомява“ византийците, че от север през р. Дунав многобройна куманска конница се е насочила в помощ на обсадените. Византийците приемат тези сведения за истина и преценявайки, че тази помощ би изменила сериозно съотношението на силите в полза на противника си, започват оттеглянето си. От своя страна българската армия организира засада в Тревненския проход, в резултат на която Византия търпи сериозно поражение.
В периода на османското владичество не може да се говори за българско разузнаване. Единствено хайдушките чети извършват подобна дейност, но в повечето случаи тя е на ниско и неефективно ниво. Основите на съвременното българско разузнаване са положени по времето на българското Възраждане и структурирането на Националноосвободителното движение – в средата на XIX век.
В „Привременния закон за народните горски чети за 1867 г.”,подготвен под негово ръководство, са разписани правила за вътрешния ред в четите, включително и за противодействие на шпионската дейност.
Георги Раковски прилага разузнавателни и контраразузнавателни методи и средства при създаването и легализирането на Първа и Втора българска легия в Белград.
"Както членовете на Ц. Ком. ни са никому известни, тъй също и членовете на Чясниять Ко. са тайни... Никой отъ Чястните Комитети няма да знай де е Ц. ко. и кои лица гу съставляватъ... А за да можатъ да бъдатъ и съобщенията между него и Чяснити Комитети по-сигорни, нареди ревулуционерна тайна поща." Из “Нареда на работниците за освобождението на българският народ"
Васил Левски организира ефективна и мащабна революционна националноосвободителна организация, в чиято основа заляга принципът на конспирацията - пароли, тайни срещи, конспиративни явки...
С Указ № 185 на княз Фердинанд е утвърден Законът за устройството на въоръжените сили на Българското княжество, съгласно който към Канцеларията на Министерството на войната се формира специално звено за обработване на разузнавателната информация.
Подготовката на Априлското въстание и Руско-турската война налага изключително интензивна работа по събиране на тайни сведения. В първите години след Освобождението естествен приоритет има военното разузнаване.
С Указ № 190 на княз Фердинанд Информационното бюро е преобразувано в Разузнавателна секция към Оперативното отделение на Щаба на армията, чиято роля през Балканската война и Междусъюзническата война нараства.
С Указ № 176 е създадено "Учебно бюро" - първият орган за предоставяне на военна информация по данни от открити източници, а през 1903 г. се създава Информационно бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията.
Съгласно Ньойския мирен договор Българската армия е съкратена, а дейността на Разузнавателната секция е силно ограничена.
По време на Първата световна война Разузнавателната секция е трансформирана в отделение в Оперативния отдел на Щаба на армията.
През 1940 г. в хода на Втората световна война Разузнавателната секция е реорганизирана в самостоятелен Разузнавателен отдел на Щаба на войската (РО - ЩВ) с три отделения: РО-1 - външно разузнаване, РО-2 - вътрешно разузнаване, и РО-3 - контраразузнаване.
Със Солунската спогодба от 1938 г. са отменени военните клаузи на Ньойския договор и Разузнавателната секция възобновява дейността си.
На 05.02. с Указ № 152 на Държавния съвет на Народна република България се създава Националната разузнавателна служба (НРС) при Държавния съвет.
На 23 май с постановление на Министерския съвет цивилното външнополитическо разузнаване се обособява като самостоятелно звено под ръководството на Борислав Николчев и до края на 1989 г. функционира като структура в Министерството на вътрешните работи.
На 01.11.2015 г. влиза в сила Законът за Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР), обнародван в бр. 79 на Държавен вестник от 13.10.2015 г., с който се създава ДАР - правоприемник на НРС.
Със Закона за отбраната и въоръжените сили на Р България, обнародван в Държавен вестник, бр. 112 от 27.12.1995 г., НРС е включена в състава на въоръжените сили.
Снимките са заимствани от Дигиталната библиотека на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, фонд „Портрети и снимки”
Генерал-лейтенант Христо Боев Петашев
Борислав Николов Николчев
Генерал-майор Костадин Иванов Атанасов
Генерал-майор Господин Гочев Стоянов
Генерал-лейтенант Димитър Стоянов Кьосев
Генерал-майор Янко Христов Иванов
Генерал-лейтенант Васил Иванов Коцев
Генерал-лейтенант Стоян Генов Савов
Генерал-майор Румен Димитров Тошков
Генерал-лейтенант Владимир Тодоров Николов
Генерал-майор Димо Георгиев Гяуров
Генерал-лейтенант Бриго Христофоров Аспарухов
Драгомир Здравков Димитров
Генерал-лейтенант Кирчо Иванов Киров
Атанас Ангелов Атанасов